Etický Kódex

Tento dokument je morálne záväzný pre všetkých členov  TJ Slávia TU Zvolen – VolejbalZvolen (ďalej aj ako Klub), vrátane zákonných zástupcov neplnoletých športovcov. Jeho obsahom sú morálne princípy a normy potrebné v športe a zároveň predstavuje špecifikáciu niektorých morálnych zásad. Členovia vyznávajú hodnoty slušnosti, čestnosti, zodpovednosti a spravodlivosti a týmito hodnotami sa riadia. Základným princípom etického kódexu športovej činnosti je princíp fair play. Šport obsahuje moment súťaživosti, preto férovosť a slušnosť musí byť integrálnou súčasťou športovej činnosti. Fair play je morálnou požiadavkou, nemožno ho vynútiť právne, avšak je možné nielen morálne, ale aj právne sankcionovať škodlivé následky pri jeho porušení.

Čo rozumieme pod pojmom fair play

  1. Dodržiavať pravidlá platné v našom športe, platí to pre pravidlá FIVB.
  2. Úctu k druhým, priateľské správanie a dodržiavanie športového ducha.
  3. Nepripustiť podvádzanie, nešportové správanie, násilie (fyzické aj verbálne).
  4. Nepripustiť doping.
  5. Nepripustiť sexuálne obťažovanie.
  6. Usilovať sa o rovnosť príležitostí pre každého športovca.
  7. Vylučovať nadmernú komercionalizáciu a korupciu.

Fair play nie je len spôsob správania, ale je aj spôsobom myslenia. Je to pozitívny koncept, ktorý je integrálnou súčasťou nášho športu. Šport je kultúrna činnosť, ktorá ak je realizovaná čestne, obohacuje spoločnosť aj priateľstvo. Šport má však aj individuálny rozmer, je to tiež činnosť, ktorá ak sa človek správa férovo, ponúka príležitosť k sebapoznaniu, sebavyjadreniu a životnému naplneniu, môže priniesť osobný úspech, získanie zručností a demonštrácie schopností, vytvára sociálne interakcie, prináša radosť, dobré zdravie aj schopnosť „byť dobrý“. Férovosť musí byť súčasťou všetkých športových činností, športovej politiky a manažmentu. Platí pre všetkých športovcov a aktivistov v športe bez ohľadu či ide o profesionálny, alebo amatérsky šport.

V našom klube vyžadujeme zodpovedné dodržiavanie dohodnutých pravidiel všetkými účastníkmi klubového života a to nielen v priebehu tréningového procesu, ale i počas ostatných spoločenských a športových podujatí organizovaných klubom. Týka sa to tak detí v prípravke, ako aj registrovaných športovcov všetkých vekových kategórií, trénerov, funkcionárov, prirodzene i rodičov a rodinných príslušníkov.

I. Všeobecné zásady a pravidlá

  1. Spoločným pravidlom pre všetkých účastníkov klubovej činnosti je vždy a všade sa správať korektne navzájom i voči verejnosti tak, aby sa pozitívne prezentovalo meno nášho klubu.
  2. Zodpovedne dodržiavať pravidlá a zásady uvedené v tomto dokumente.
  3. Uvedomovať si príslušnosť k svojmu klubu , vždy a všade šíriť jeho dobré meno doma i v zahraničí.
  4. Po ukončení tréningu a opustení tréningových priestorov ,klub za bezpečnosť detí nezodpovedá, ani za prípadné straty vecí detí v šatni.
  5. Počas tréningu v hale, na bazéne, v telocvični nie je možná prítomnosť rodičov, iba po dohode s trénerom prítomnosť rodičov bude akceptovaná.
  6. Na tréning sa treba dostaviť v športovom oblečení, mať potrebné športové vybavenie, priniesť si vodu, alebo minerálku.
  7. Akúkoľvek telesnú indispozíciu treba trénerovi okamžite hlásiť.
  8. Neprítomnosť kvôli ochoreniu, alebo inej príčiny treba hneď ohlásiť formou telefonátu, alebo SMS. Ospravedlnená je dlhodobá absencia kvôli ochoreniu, alebo úrazu. Ostatné príčiny vynechania tréningov sa neakceptujú.
  9. V prípade rozhodnutia športovca a člena rozviazať spoluprácu treba to okamžite nahlásiť vedeniu klubu a legislatívne doriešiť je eticky a morálne neprípustné konať tajne poza ” chrbát ” klubu, poškodzovať tak záujmy klubu a nakoniec i svoje dobré meno.
  10. Každý člen je povinný mať načas vysporiadané členské príspevky a ostatné klubové poplatky, omeškanie sa netoleruje. Nedodržanie termínov platieb bude riešené podľa pravidiel a môže viesť k rozviazaniu športovej spolupráce.

II. Morálne pravidlá pre športovcov

  1. Elementárna slušnosť v komunikácii, či už v priamej komunikácii, alebo v komunikácii na sociálnych sieťach, úcta k druhým.
  2. Férovosť vo vzťahoch ku kamarátom, konkurentom, trénerom, rodičom aj funkcionárom.
  3. Zodpovednosť v tréningovom procese aj v pretekárskej činnosti.

III. Morálne pravidlá pre trénerov

  1. Zodpovednosť za dodržiavanie princípu fair play vo všetkých jeho významoch.
  2. Elementárna slušnosť v komunikácii, či už v priamej komunikácii, alebo v komunikácii na sociálnych sieťach, úcta k druhým. Zodpovednosť v tréningovom procese aj v pretekárskej činnosti.
  3. Byť pre deti a mládež pozitívnym vzorom v správaní.
  4. Rešpektovať individuálny prístup ku svojim zverencom.
  5. Vyhýbať sa manipulativným praktikám v mene športových úspechov, ktoré môžu poškodiť detskú psychiku, za prioritu považovať zdravie, bezpečnosť a pohodu detí. Tieto faktory uprednostniť pred výkonmi alebo povesťou školy, klubu, trénera, rodiča.
  6. Zodpovednosť za pravidelné zvyšovanie svojej odbornosti.
  7. Vyhýbať sa takej komunikácii na sociálnych sieťach, ktorá by mohla negatívne ovplyvniť morálnu atmosféru v tréningovom procese či počas pretekov.

Jana Havranová – Predseda Klubu